امروزه کمتر کسی است که نام شاهکار راک استار یعنی جی تی ای سن آندریاس را نشنیده باشد. وقتی به آمار فروش این بازی ویدیویی و محبوبیت آن نزد بازیکنان نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم کهGTA San Andreas  واقعاً شایستگی بازسازی بر اساس تکنولوژی گرافیکی جدید را داراست. به همین دلیل، یکی از شرکت‌هایی که در صنعت ماد سازی فعالیت می‌کند، اقدام به بازسازی سن آندرس با آن ری‌ال انجین 5 (Unreal Engine 5) کرده است.

آشنایی با تکنولوژی Unreal Engine 5

در حال حاضر می‌توان گفت Unreal Engine 5 بهترین و مهم‌ترین موتور گرافیکی دنیاست و در این مورد شکی نیست. با نگاهی به بازی‌های موفق و معروف دنیا، در می‌یابیم که تعداد زیادی از تیم‌های توسعه‌دهنده، دنیای جدید خود را به کمک این موتور گرافیکی فوق‌‌العاده به وجود آورده اند. بر خلاف این تیم‌های حرفه‌ای، ما شاهد بازسازی‌های باورنکردنی بازی‌ها و پرو‌زه‌ های مختلف و به یاد ماندنی توسط طرفداران بوده‌ایم. تمامی این اقدامات، نمایشی از تکنولوژی Unreal Engine 5 بوده که در طول زمان، قدرت و کیفیت این موتور گرافیکی را به رخ منتقدان و بازیکنان کشیده است.

تصویری-از-مدل-سه-بعدی-سی-جی
تصویری از مدل سه بعدی سی جی

اخیراً یک شرکت مادساز حرفه ای (به نام TeaserPlay ) ، تصاویری از جدیدترین پروژه خود در Unreal Engine 5 را به اشتراک گذاشته است. این تریم حرفه‌ای در این پروژه محله معروف و به یاد ماندنی Grove street از بازی Grand Theft Auto San Andreas را بازسازی کرده اند. این مد روز و شب را در خیابان گروو با تصاویری چشمگیر، بافت های با کیفیت بالا و نورپردازی شگفت انگیز به نمایش می گذارد.

رونمایی از گروو استریت با بهره مندی از آن‌ ری‌ال انجین 5، یک اتفاق شگفت انگیز بود که تحسین بسیاری از بازیکنان این گیم را به دنبال داشت.

ویدیو تریلر بازی GTA Sand Andreas

مقایسه نسخه ریمستر راک استار با نسخه غیر رسمی آن ری‌ال انجین 5

مدتی قبل شرکت راک استار، نسخه ریمستر بازی جی تی ای سن آندریاس را  برای کامپیوتر و کنسول های بازی جدید منتشر کرد.(برای نصب بازی PS4 و PS5 می توانید با ما در تماس باشید) پس از مدتی انتظار برای تجربه این بازی، برخلاف گمانه زنی‌ها، بازیکنان بازخورد چندان خوبی نسبت به این نسخه از خود نشان ندادند. پس از چند روز از انتشار بازی، موجی از انتقادات و نظرات منفی نسبت به طراحی گرافیکی بازی سرازیر شد. همین عامل باعث شد تا مادساز های دیگر دست به کار شده و نسخه‌ای مجزا از راکستار را بازسازی کنند که البته نتایج به دست آمده نیز بسیار بهتر بود.

حظور CJ در نسخه ماد با طراحی گرافیکی جدید

نکته بسیار جالب در مورد این دمو، طراحی مدل سه بعدی CJ است که باعث تکمیل شدن این پروژه می‌شود. طراحی این مدل توسط حسین دیبا انجام شده است. درست است که این پروژه طراحی بر اساس  MetaHuman صورت نگرفته اما کاملاً دقیق و بی نقص به نظر می رسد.

تصاویر-باز-سازی-شده-از-محیط-بازی-جی-تی-ای-سن-آندریاس
تصاویر باز سازی شده از محیط بازی جی تی ای سن آندریاس

 

متأسفانه باید بگوییم که این پروژه قابل دانلود و بازی نیست و شرکت مادساز، این نسخه را برای عموم منتشر نخواهد کرد. دلیل این اقدام هم واضح است زیرا این امکان وجود دارد که پس از انتشار آن با مشکلات جدی از جمله شکایت از سوی شرکت Take-Two  روبرو شوند، این شرکت با هدف حفظ حقوق ناشران، بیشتر مادهای مشهور را حذف کرده و طراحان آن را تهدید به شکایت و مجازات قانونی می‌کند.

در هر صورت، این اقدام، تلاش یک طرفدار در جهت بازسازی این بازی خاطره انگیز  و به رخ کشیدن قدرت Unreal Engine 5 بوده که بسیار قابل تحسین است.

Gta-san-andreas
Gta san andreas

این پروژه همان چیزی است که ما واقعاً آرزو می کنیم روزی توسط Rockstar Games به یک پروژه و نسخه رسمی تبدیل شود، اگرچه احتمالاً به این زودی اتفاق نخواهد افتاد !

GTA San Andreas Definitive Edition در حال حاضر برای کنسول های سری هشتم و نهم و همچنین رایانه های شخصی با جلوه های بصری و کنترل های گیم پلی بهبود یافته در دسترس است.

منبع: dualshockers