تفاوت ریجن‌ های ps5 یکی از مسائلی است که می‌تواند ذهن بسیاری از افراد را به‌خود درگیر کند. زمانی‌که پلی استیشن‌های نسل ششم شرکت سونی برای اولین بار با کدهای ریجن گوناگونی وارد بازار شدند، خریداران زیادی از خود می‌پرسیدند که این کدها چه هستند و چه تفاوتی بین کنسول‌ها ایجاد می‌کنند؟ این سوال و شبهه در مورد آخرین . جدیدترین کنسول‌های کمپانی ژاپنی سونی، یعنی پلی استیشن 5 دیجیتال و پلی استیشن 5 استاندارد هم وجود دارد و ذهن کسانی که قصد خرید این کنسول را دارند اشغال کرده است. هرچند با گذشت زمان و شفاف‌سازی‌هایی که توسط شرکت سونی صورت گرفت این تفاوت‌ها ازبین رفتند، اما ریجن‌ها هنوز برای خریداران ناآگاه یک تله محسوب می‌شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ریجن‌ های PS5 با ما همراه باشید.

تفاوت ریجن های PS5

 

منظور از ریجن ‌های PS5 چیست؟

تفاوت ریجن‌ های پلی استیشن 5 زمانی برای ما روشن می‌شود که مفهوم ریجن را در کنسول‌های بازی بدانیم. درواقع ریجن‌ها محل عرضه پلی استیشن 5 هستند. هر منطقه یا ریجن، کد مخصوصی را دارد که در محل تولید روی بسته‌بندی کنسول زده می‌شود تا مشخص شود که این دستگاه متعلق به کدام کشور است. اگر فکر می‌کنید کنسول‌های مناطقی مانند آمریکا یا ژاپن از کیفیت و دوام بیشتری برخوردار هستند، سخت در اشتباه هستید. تقریبا تمام کنسول‌های PS5 ویژگی‌ها و شرایط یکسانی دارند و نمی‌توان تفاوتی از این نظر برایشان قائل شد. البته ممکن است که بین دسته‌ کنسول‌های هر ریجن تفاوت‌هایی در طرح یا دکمه‌ها وجود داشته باشد اما این تفاوت‌ها هم چندان چشم‌گیر نیستند. پس اگر درهنگام خرید کنسول پی اس فایو با فروشنده‌ای مواجه شدید که قیمت یک دستگاه‌ را به‌دلیل ریجن خاصی آن بیشتر می‌کند، نباید فریب بخورید.

[elementor-template id=”5167″]

معیار دسته‌ بندی ریجن ‌های PS5

برای مشخص کردن هر منطقه در دنیا از کدهای مخصوصی استفاده می‌شود که به آن‌ها کد ریجن یا منطقه جغرافیایی گفته می‌شود. در هر کشور قوانین خاصی برای فروش پلی استیشن‌ها و دسته‌های کنسول وجود دارد. این کدها کمک می‌کنند تا قوانین راحت‌تر اجرا شوند. تشخیص ریجن PS5 کاری بسیار ساده‌ای است. فقط باید به بسته‌بندی کنسولتان نگاهی بیندازید تا در انتهای نام اصلی دستگاه متوجه یکی از کدهای زیر شوید که همان کد ریجن است:

  • ریجن 00: این کد متعلق به کشور ژاپن است.
  • ریجن 02: روی کنسول‌هایی که به قاره اقیانوسیه (استرالیا و نیوزیلند) فرستاده می‌شوند، این کد قرار درج می‌شود.
  • ریجن 08: کنسول‌های ارسال شده به آسیای مرکزی، هندوستان، روسیه و اوکراین دارای کد 08 هستند.
  • ریجن 14: کنسول‌های PS5 در آمریکای لاتین، مکزیک، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی کد 14 دارند.
  • ریجن 15: این کد مخصوص آمریکای شمالی (کانادا و ایالات متحده آمریکا) می‌باشد.
  • ریجن 16: کد 16 ویژه اروپا، خاورمیانه و آفریقا است.
  • ریجن 18: روی کنسول‌های ارسال شده به کره جنوبی، کد 18 قرار می‌گیرد.

فراموش نکنید که حرف A به‌ معنی وجود درایو نوری در کنسول است؛ همچنین حرف B یعنی این کنسول از نوع دیجیتال است.

 

ریجن ‌های PS5

 

تفاوت ریجن‌های PS5

ریجن‌های PS5 براساس کدهای هر منطقه جغرافیایی از یکدیگر تفکیک می‌‌شوند. هر کد تعیین می‌کند که یک کنسول به دست شهروندان کدام کشور برسد و براساس چه قوانینی فروخته شود. تقسیم‌بندی کنسول‌های Ps5 تنها به این دلیل است که ارسال محصولات نظم خاصی داشته باشد. این عقیده که کنسول‌های هر ریجن در همان منطقه ساخته و مونتاژ می‌شوند نادرست است؛ زیرا تمام پلی استیشن‌های 5 در کشور چین تولید می‌شوند. توجه داشته باشید که تنها معیار بیشتر بودن قیمت یک کنسول، مدل و تجهیزاتی است که در کنسول وجود دارد و نمی‌توان صرفا براساس ریجن آن، قیمت را افزایش داد.

[elementor-template id=”5167″]

بهترین ریجن PS5 کدام است؟

برخی از گیمرهایی که در ایران یا کشورهای دیگر زندگی‌ می‌کنند، این تفکر را دارند که کنسول‌هایی که کد ریجن کشورهای پیشرفته‌تر را دارند، بهتر عمل می‌کنند و محدودیت خاصی در نصب و اجرای بازی‌های مختلف ندارند. تمام کسانی‌ که تخصصی در حوزه بازی‌های رایانه‌ای و کنسول‌ها دارند، این موضوع را رد می‌کنند؛ زیرا در دنیای کنسول‌های PS5 هیچ برتری ازنظر ریجن وجود ندارد و نمی‌توان گفت که یک ریجن بهتر است. فراموش نکنید که کد ریجن تنها معیاری است برای اینکه بدانیم کنسول از کدام کشور وارد شده است. پس اینکه بپرسیم بهترین ریجن PS5 کدام است، کاملا بی‌معنی است.

 

تفاوت ریجن‌ های پلی استیشن 5

 

سخن پایانی

در این مقاله از سری مقاله‌های آموزشی دیاکوگیم، سعی کردیم ویژگی ریجن در پلی استیشن 5 را بطور کامل مورد برسی و معرفی قرار دهیم. برای خرید یک کنسول خوب و باکیفیت، لازم نیست روی کد ریجن آن وسواس به خرج دهید. تفاوت ریجن‌ های PS5 تنها در عددهای آن‌هاست؛ پس بهتر است به‌ جای توجه به ریجن، روی مدل و دوام دستگاه تمرکز بیشتری داشته باشید.