هاردهای PS4، هاردهای 2.5 اینچی از نوع SATA هستند. گاهی اوقات ممکن است به دلایلی هارد PS4 بسوزد. اما از کجا بفهمیم هارد پی اس فور سوخته است؟ در این مقاله قصد داریم به طور کامل درباره علت سوختن هارد PS4، نشانه‌های سوختن هارد این کنسول توضیح دهیم. برای آشنایی با علت خرابی و سوختن هارد پی اس فور تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

علت سوختن هارد PS4

قبل از پاسخ به سوال ” از کجا بفهمیم هارد پی اس فور سوخته است “، باید به دلایلی که باعث سوختن هارد PS4 می‌شود، بپردازیم.

گرمای بیش از حد

گرمای بیش از حد

گرمای زیاد و بیش از حد یکی از مهم‌ترین دلایل سوختن هارد PS4 است. وجود گرمای زیاد و عدم تهویه مناسب، باعث می‌شود تا هارد پی اس فور آسیب ببیند. به همین دلیل توصیه می‌شود تا کنسول بازی PS4 را در محلی قرار دهید که وسایل دیگری اطراف آن نباشد. به خصوص این کنسول نباید در کنار وسایل گرمایشی یا در معرض نور آفتاب باشد. زیرا وسایل گرمایشی و آفتاب باعث افزایش دمای هارد شده و در نهایت ممکن است هارد پی اس فور بسوزد.

ریختن آب روی کنسول PS4

ریختن آب روی کنسول علاوه بر سوختن هارد پی اس فور، باعث آسیب به بخش‌های دیگر نیز می‌شود. ریختن آب حتی منجر به سوختن مدار کنسول شما نیز خواهدشد. بنابراین اگر روی کنسول PS4 آب ریخت، باید بلافاصله کنسول را خاموش کرده و از پریز برق جدا کنید. سپس دستگاه را خشک کرده و بگذارید چند ساعت بگذرد. بعد از اینکه دستگاه به طور کامل خشک شد، دوباره می‌توانید آن را روشن کنید. البته بهتر است که قبل از روشن کردن PS4 برای جلوگیری از خرابی دستگاه، آن را به یک فرد حرفه‌ای و متخصص در این زمینه، نشان دهید. زیرا اگر هارد آسیب دیده باشد، روشن کردن دوباره آن منجر به آسیب دیدن بیشتر و حتی سوختن PS4 شما خواهدشد. برای بررسی سیستم میتوانید با متخصصان دیاکو تماس بگیرید.

سوختن هارد پی اس فور

آسیب فیزیکی به کنسول PS4

به علت استفاده از هارد HDD در پلی استیشن 4، ممکن است بر اثر ضربه این نوع هارد خراب شده و آسیب ببیند. در واقع آسیب فیزیکی به کنسول PS4 باعث سوختن هارد شما نمی‌شود، اما به آن آسیب رسانده و می‌تواند هارد شما را از بین ببرد. برخی افراد برای جلوگیری از آسیب فیزیکی به دستگاه، کنسول را در یک پارچه یا وسیله نرم می‌پیچند. زیرا این کار باعث افزایش دمای دستگاه خواهدشد. برای جلوگیری از آسیب فیزیکی به PS4 توصیه می‌کنیم تا آن را در جایی قرار دهید که در دسترس نباشد. در صورت ضربه به کنسول، حتما آن را ه متخصصان نشان دهید تا در صورت امکان آن را تعمیر کنند.

نوسان برق ورودی

نوسان برق ورودی و تغییر ولتاژ، می‌تواند باعث شوک الکتریکی شده و به هارد PS4 آسیب برساند. اگر تعداد شوک‌ها بالا برود، هارد کنسول آسیب می‌بیند. برای جلوگیری از سوختن هارد PS4 از این روش، باید از محافظ برق استفاده کنید.

ویروس و بد افزارها؛ یکی از رایج‌ترین دلایل سوختن هارد PS4

ویروس و بدافزارها یکی دیگر از دلایل آسیب به هارد پلی استیشن 4 و یا سوختن هارد پی اس فور شود. البته اگر بازی را از جای مطمئن مانند پلی استیشن خریداری کنید، دیگر نیازی نیست تا درباره ویروسی شدن هارد خود، نگران باشید. در نتیجه در صورت خرید بازی PS4 از سایت اصلی PlayStation و سونی هارد ویروسی نخواهدشد. همچنین اگر قصد نصب بازی هکی را دارید، باید حتما به یک فرد متخصص مراجعه نمایید. زیرا در صورت نصب نکردن بازی‌های هکی به صورت اصولی، علاوه بر ویروسی شدن هارد، کنسول PS4 نیز بن خواهد شد. درصورت بن شدن پی اس فور دیگر قادر نخواهید بود از کنسول استفاده نمایید. در نتیجه برای جلوگیری از آسیب به هارد و بن شدن PS4، حتما به مراکز معتبر برای نصب بازی مراجعه نمایید.

علائم خرابی و سوختن هارد PS4

بعد از بررسی علل مختلفی که باعث خراب شدن و سوختن PS4 می‌شود. در این بخش قصد داریم به سوال ” از کجا بفهمیم هارد پی اس فور سوخته است ” پاسخ دهیم. با دانستن این نکات می‌توانید از خرابی و سوختن هارد PS4 جلوگیری نمایید.

[elementor-template id=”5167″]

کندشدن سرعت بازی‌ها

زمانی که هر بخش از سیستم شما داغ شود و یا وظیفه خود را به درستی انجام ندهد، سایر بخش‌ها نیز عملکرد صحیحی نخواهندداشت.  اگر سیستم شما نتواند به موقع و درست، اطلاعات مورد نیاز خود را از هارد فراخوانی کند، ممکن است با کندی سرعت بازی‌ها مواجه شوید. در این صورت باید بخش‌های مختلف را بررسی کنید تا ببینید کدام قسمت دچار خرابی و مشکل شده است. در صورتی که سایر قطعات سالم باشند، احتمال دارد که هارد شما خراب و سوخته باشد. البته قبل از بررسی هارد، ابتدا یک نسخه پشتیبان از اطلاعات و بازی‌ها بگیرید. سپس برای بررسی سلامت هارد PS4 اقدام نمایید.

پیام خطای مکرر

خطاهای مکرر در خواندن یا نوشتن اطلاعات؛ یکی از نشانه‌های سوختن هارد کنسول PS4

اگر کنسول PS4 شما نتواند اطلاعات موردنظر را روی هارد ذخیره کرده و یا بازی‌ها را از روی هارد فراخوانی کند، احتمال اینکه هارد شما با مشکل مواجه شده باشد، بسیار زیاد است. به طور کلی مشاهده خطاهای تکراری در هارد، نشانه بدی بوده و ممکن است هارد شما سوخته و یا آسیب ببیند.

در صورت سوختن هارد، نمی‌توان به فایل و پوشه‌ها دسترسی داشت

درصورتی که نتوانید به پوشه و فایل موجود در کنسول PS4 دسترسی داشته باشید، احتمال زیاد  مشکل از هارد PS4 شما است. تمام اطلاعات شما بر روی هارد شما قرار دارد. در نتیجه اگر به فایل و پوشه‌ها دسترسی نداشته باشید، یعنی هارد به خوبی کار نمی‌کند. در این موقع عملا کنسول شما بلااستفاده بوده و دیگر قادر نیستید با آن بازی کنید.

شنیدن صدای بلند و یا کلیک مانند در هنگام بازی

یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید متوجه شوید که هارد پی اس فور شما سوخته است، صداهای غیر معمول است. اگر صدایی شبیه به کلیک و یا صدای بلندی شنیدید، ممکن است هارد شما سوخته باشد. به همین دلیل نیاز است که اگر صداهای غیرعادی به گوشتان خورد، به آن توجه نشان داده و منشا آن را پیدا کنید

خاموش شدن ناگهانی PS4

یکی از دلایل خاموش شد ناگهانی PS4، سوختن هارد شما است. البته خاموش شدن یک دفعه‌ای PS4 فقط مربوط به هارد نمی‌باشد. بلکه وجود ایراد در اتصالات و نوسان برق نیز میتواند در خاموش شدن ناگهانی پی اس فور نقش داشته باشد. از طرفی سوخت پردازنده و سایر بخش‌ها نیز باعث خاموش شدن ناگهانی PS4 خواهندشد. در صورتی که هیچ کدام از این دلایل  یعنی نوسانات برق و سوختن CPU به خاموش شدن ناگهانی PS4 ربطی نداشت، حتما هارد خود را بررسی کنید. زیرا به احتمال زیاد هارد شما سوخته است.

تعمیر هارد PS4

آیا می‌توان هارد سوخته PS4 را میتوان تعمیر کرد؟

بسیاری از افراد، بعد از اینکه متوجه می‌شوند که هارد PS4 سوخته است، به دنبال تعمیر آن هستند. اما آیا می‌توان هارد PS4 که سوخته است را تعمیر کرد؟ احتمال درست شدن هاردی که سوخته است، بسیار کم است. اگر هارد خود را به دست افراد متخصص بسپارید، امکان این که هارد تعمیر شود، هست. اما در صورتی که هارد به طور کامل سوخته باشد، باید تعویض شود. در این صورت دوباره باید بازی جدید بر روی کنسول PS4 نصب کنید.

سخن آخر

در این مقاله به سوال ” از کجا بفهمیم هارد پی اس فور سوخته است ؟ ” به طور کامل پاسخ داده‌ایم. علاوه بر پاسخ به این سوال، به علت سوختن هارد PS4 و اینکه آیا میتوان هارد سوخته را تعمیر کرد نیز پرداختیم. شما می‌توانید برای بررسی هارد پی اس فور، تعمیر و تعویض میتوانید به فروشگاه دیاکو مراجعه نمایید. این فروشگاه علاوه بر بررسی هارد، خدماتی نظیر نصب بازی PS4، تعمیر دسته PS4، نصب بازی کپی خور PS4 و .. به شما عزیزان عرضه می‌کند. برای تعمیر کنسول PS4 و PS5 و ایکس باکس و نصب بازی بر روی آن‌ها، کافیست با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

[elementor-template id=”5167″]